Pravidla pro pobyt se psem v zahraničí

Přejít na obsah


Pravidla pro pobyt se psem v zahraničí



Dovolená se psem v zemích Evropské unie (v našem případě v Itálii, Chorvatsku, Francii a Španělsku) má svá pravidla, s kterými se musí seznámit každý cestovatel, který plánuje vycestovat do zahraničí i se svým psem.

Přinášíme Vám užitečné informace, co je před odjezdem na dovolenou se psem potřeba zařídit a vyřídit. Jste-li majitelem psa, který spadá do kategorie "bojové plemeno", tak čtěte o
bzvláště pozorně.

Takže, co je potřeba znát proto aby se Vaše dovolená se psem stala
krásným zážitkem a ne zlým snem?

Dospělý pes
V první řadě musí mít každý pejsek na cestu do zahraničí svůj platný očkovací průkaz (modrý s hvězdičkami EU), v kterém má zaznamenáno očkování a ošetření proti echinokokóze (tj. odčervení). Od 3 měsíců stáří musí být každý pes pravidelně očkován proti vzteklině. Toto očkování provádí Váš veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. Také musí být pes čipován dle standardu ISO, případně postačí čitelné a legální tetování, bylo-li prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. POZOR! Při cestování do Chorvatska musí být pes označen mikročipem.


Štěně tři měsíce nebo mladší
Vezme
te-li s sebou do zahraničí (členského státu) štěně mladší tří měsíců, musí být provázeno pasem, avšak není třeba aby bylo očkováno na vzteklinu. Majitel štěněte však musí doložit, že žilo do odběru jen s matkou a nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty, která mohou nebo nemusí být infikována vzteklinou. Štěňata mohou také překročit hranici v doprovodu své matky. Každá země EU má svá vlastní rozhodnutí o tom, zda smí psi mladší než tři měsíce, vstoupit do země. Např. Malta, Irsko a Spojené království dovolí štěně mladší 3 měsíců do své země pouze tehdy, pokud tyto členské státy udělí výjimku. Naprostý zákaz vstupu psů mladších 3 měsícůItálie, Kypr, Polsko, Francie, Španělsko, Švédsko, Lucembursko. Naopak např. Chorvatsko a Slovinsko štěněti mladšímu než tři měsíce povolí vstoupit, tedy pokud je vše v souladu s výše uvedenými omezeními.

Ať štěně či dospělý pes, vždy musí být
zvířata shledána v dobrém zdravotním stavu a být schopna přepravy do místa určení. Podrobně o této problematice se můžete dočíst na stránkách: Státní veterinární správy.

Koupání psů a vstup na pláže
K
oupání psů v moři ve zde jmenovaných zemích není dovoleno na městských plážích. Jiné to je u mořských zátok a divokých pláží, které nejsou udržované, případně jsou vyhrazeny i pro psy, jako např. psí pláž Pluto v Itálii a psí pláže v Chorvatsku na Istrii, Kvarneru i Dalmácii, jejichž seznam jsme pro Vás připravili zde. Na povolený/nepovolený vstup psům na pláž, Vás vždy upozorní cedule. Případně si Váš pes může zaplavat i na úplném konci městské pláže, kde již pláž nebývá udržovaná a nebude Vám hrozit postih, není to však pravidlem.

Venčení psů na veřejném prostranství
Na některých místech se můžete setkat s cedulí zákaz venčení psů, tudíž budete muset se svým pejskem popojít o kus dál, aby v klidu vykonal svou potřebu. A až svou potřebu vykoná, tak platí stejně v zahraničí jako u nás doma  - ukliď si po svém psovi. Proto si s sebou nezapomeňte vzít dostatečné množství sáčků na exkrementy.

Dobré a velice praktické je mít s sebou na dovolené psí WC. Nikdy totiž nevíte, zda Váš pes nebude mít průjem ze slané vody či něco zkaženého venku nesežere anebo zda nenastane jiná nečekaná situace. Zkrátka psí záchod se na dovolené, jako i doma, nikdy neztratí.


Podmínky vycestování se psem do zemí EU, v kterých nabízíme rekreační domy:

Se psem do Francie
Vstup psů některých bojových plemen na území Francie je zakázán, neb jsou tato plemena klasifikována jako nebezpečná. Proto se ve Francii setkáte se dvěma kategoriemi pravidel, jež se týkají dovozu psů do Francie nebo převozu psů přes Francii. Pro obě kategorie musí být dodrženo následující:

1) Tato kategorie se vztahuje k bojovým psům a / nebo hlídacím psům, kteří nemají PP - nejsou registrováni a zanešeni v plemenné knize, nemají tedy průkaz původu jako uznané čisté psí plemeno anebo jsou kříženci a vypadají jako některé z těchto plemen:


Stafordšírský teriér,
Americký stafordšírský teriér ("Pit-býci"),
Dogy a Tosa


Je zakázáno, aby tito psi pobývali ve Francii nebo jen Francií projížděli!!!

2) Tato kategorie se vztahuje k psům, kteří mají PP - jsou čisté psí plemeno, které je registrováno a zanešeno v plemenné knize, mají tedy průkaz původu jako:


Stafordšírský teriér,
Americký stafordšírský teriér,
Rotweiler,
Tosa,
a další bojová plemena psů, kteří vypadají jako plemene Rotweiler.


Ti
to psi s PP mohou pobývat ve Francii nebo projíždět Francií. Nicméně je důležité dodržovat určitá pravidla jako např. držet psa na vodítku a s náhubkem, zejména v místech, která jsou přístupná veřejnosti. Každý majitel psa musí mít pojištění pro své zvíře. Místa, která jsou přístupná veřejnosti, jsou definována jako místa, kde se pes může setkat s lidmi.

UPOZORNĚNÍ:
Jelikož uvedený seznam plemen není úplný je bezpodmínečně nutné se před nástupem plánované cesty se psem do Francie informovat u příslušného pořádkového úřadu, který bývá součástí městského úřadu.



Se psem do Chorvatska

Chorvatské veterinární předpisy zakazují dovoz a dočasný pobyt potenciálně nebezpečného plemene psa pitbulteriéra, které není zapsáno do rejstříku v evropské databázi (FCI). Taktéž jeho křížencům.

V Chorvatsku je požadováno držet svého psa na krátkém vodítku a zamezit jeho agresivnímu chování. Plemena, která navíc musí mít náhubek jsou:


Dobrman
Americký stafordšírský teriér
Bulteriér
Rotvajler
Německý a Belgický ovčák
Akita inu a Velký japonský pes
Mastif
Sarplaninac a kříženci této rodiny.


Nicméně, i když doga Bordeauxská  a Napolitano musí být na vodítku, náhubek není nutný.

P
si mohou v Chorvatsku volně pobíhat jedině na místech k tomu účelu vyhrazených, tedy volná prostranství a parky, v kterých je přímo vyznačena možnost volného pobíhání psů. Na ostatních neoznačených místech musí být psi na vodítku a bojová a služební plemena musí mít i náhubek viz výše..



Se psem do
Španělska, Portugalska a Itálie
Některá plemena jsou v těchto zemích považována za nebezpečná. Nicméně, to neznamená, že psi zde nejsou vítáni. V každém případě i ve Španělsku, Portugalsku a Itálii platí, že pes musí být na vodítku a mít náhubek na lidmi přeplněných místech.



Možná by Vás mohly zajímat podmínky vycestování se psem i do těchto zemí:

Se psem do Německa a Švýcarska
Do Německa a Švýcarska je až na výjimky viz níže, striktně zakázán dovoz, tedy i vstup na státní území, níže uvedených psích plemen, jejich vzájemných kříženců a kříženců s jinými plemeny:

Pitbull-Terrier
American Staffordshire-Terrier
Staffordshire-Bullterrier
Bullterrier

a jiná
potenciálně nebezpečná plemena jako Dobrman, Brazilská fila, Rotvajler, Doga, Mastin Espagnol, Mastino Napolitano, Tosa...

Němci a Švýcaři však přistoupili k následujícím výjimkám v zákazu dovozu nebezpečných psích plemen do jejich země a díky tomu můžete se svým čistokrevným mazlíkem s PP na dovolenou za těchto předpokladů:

• Cestující, kteří se svým psem přicestují do Německa
nebo Švýcarska a nezdrží se zde déle než 4 týdny (zejména v cestovním styku).
• Psi z německého chovu nebezpečných psích plemen, kteří SRN dočasně opustili a vrací se zpět.
• Služební psi a asistenční psi (např. pro handicapované osoby).

Výjimka je platná za předpokladu, že majitel, který výše uvedeného psa dováží
nebo jen projíždí, je schopen vždy předložit takové doklady, které jsou zapotřebí k ověření zvířete, např. doklad o původu, očkovací průkaz, atest osvědčující chování psa, další doklady, které předepisuje místně příslušný pořádkový úřad.

Nicméně, tito psi musí vždy nosit náhubek a všechna plemena musí být vždy na vodítku.

Se psem do Belgie
Rotvajleři nesmí do regionu Quaregnon. Je důležité míti na veřejnosti psa na krátkém vodítku a s náhubkem. Není dovoleno chodit se psem do míst plných lidí jako jsou trhy, festivaly a sportovní akce.

Se psem do Rakouska
Budete-li cestovat se psem po Rakousku veřejnou dopravou, pamatujte, že musí být  na vodítku a s náhubkem. V některých oblastech jsou opatření přijatá v souvislosti se vzteklinou.

Se psem do Maďarska
V Maďarsku je povinné mít svého domácího mazlíčka na vodítku.

Se psem do Dánska
Pitbull teriér a Tosa Inu nejsou
v Dánsku povoleni.





Dáváte-li přednost pohodlí a kvalitě ubytování, tak rozhodně nahlédněte do naší nabídky rekreačních domů se psem.

Velice rádi Vám i Vašemu pejskovi zprostředkujeme tu nejlepší dovolenou plnou krásných a nezapomenutelných okamžiků.

Návrat na obsah