Domácí testy na boreliózu pro psa i lidi - Borrelia Test Beaphar a MIRATES - dovolenasepsem.unas.cz

chaty, chalupy, apartmány, hotely...


Přejít na obsah
Měl váš pes nebo vy klíště? Bojíte se boreliózy? Použijte domácí test na borelie!
" Článek je napsán 28.5.2016 na základě vlastních zkušeností s boreliózou i domácími testy na detekci borelií."

Klíště od března do listopadu číhá na svou oběť v přírodě, parku i na sídlišti, aby se přisálo, nasytilo krví a případně svou oběť i nakazilo boreliózou. Pokud najdete na sobě, dětech nebo psovi klíště, otestujte ho po vytažení moderním domácím testem na borelie v klíštěti, nebo si otestujte svou kapičku krve na přítomnost boreliové infekce v krvi. Zjištění, zda máte či nemáte boreliózu, je jednoduché a zvládne to každý. Více o možnostech testování boreliózy v domácím prostředí a o borelióze všeobecně, se dočtete v tomto článku.

Co je Lymská borelióza?

Borelióza je velice zákeřná a nebezpečná bakteriální infekce, způsobená bakterií druhu Borrelia (nebo také Borelia), kterou přenášejí infikovaná klíšťata svými slinami po přisátí na kůži člověka, psa a jiných zvířat.

Jsou i případy, kdy boreliózu přenášejí mušky tzv. muchničky a komáři.

Které kmeny Borelie jsou nebezpečné?

U nás jsou 4 kmeny borelií, které mohou člověku a zvířeti způsobit vážnou nemoc s celoživotními následky, pokud se nezjistí a neléčí v raném stádiu:

 • Nejběžnější z nich je Borrelia burgdorferi sensu stricto. Následují Borrelia afzelii, Borrelia garinii a nedávno objevená Borrelia spielmanii.


Příznaky a léčba Lymské boreliózy

Příznaky boreliózy jsou různé. V prvopočátku infekce může jít o bolestí hlavy, kloubů, zad, silnou únavu a stavy podobné chřipce. Základním znakem je červený flek na kůži "erythema migrans", který vždy upozorní na boreliózu.

Flek se však neobjeví u každého člověka, který se nakazil boreliózou (to je můj případ), a tudíž na boreliózu nepomýšlí jak samotný nemocný, tak v mnoha případech i lékaři. Z toho plyne, že řada lidí má lymskou boreliózu, aniž by to tušili.

Dlouhodobě neléčená borelióza přechází do chronické neuroboreliózy, která může poškodit nervovou soustavu. V tomto stádiu se projevuje podobně jako epilepsie, roztroušená skleróza a jiné neurologické, imunitní, kloubní, svalové a oční choroby.

Může jít o různé silné bolesti, závratě, brnění, křeče, slabost, pády, zhoršené vidění, bolest oka/očí s poruchami vizu, obrnu lícního nervu, mrtvění určité části těla, strnutí šíje atd., a k tomu se mohou přidružit alergické potíže, bušení srdce, revmatoidní artritida, vyrážka, problémy s močovým měchýřem, ledvinami, střevy či ženské problémy.

Zdravotních neduhů způsobených boreliózou je strašně moc a mnohdy jsou kombinované. V průběhu let, kdy není borelióza léčená, se postupně přidávají další a další potíže a dochází k totálnímu rozkladu a devastaci organismu.

" Nejen člověk nemocný boreliózou takto trpí, ale i pes má řadu podobných zdravotních neduhů."

Před cca 20-ti a více lety, býval takto postižený pacient mnoha lékaři považován za hypochondra, neboť procházel řadou vyšetření (mnohdy nepříjemných, jako např. EMG, lumbální punkce, Evokované potenciály VEP, SEP atd., to je moje vlastní zkušenost) a výsledky byly většinou atypické, nejasné, abnormální... Zkrátka neprokázaly typickou chorobu, na kterou ukazovaly příznaky pacientů s boreliózou. Mnoho pacientů nakonec bez jakékoliv léčby (nebo špatné léčby), skončilo v psychologické či psychiatrické ordinaci, neboť jejich urputné a dlouhodobé zdravotní potíže, doprovázené již i špatným psychickým stavem, byly nejspíše psychosomatické!!!

" Přitom stačilo udělat krevní test na borelie a pacient by byl během pár dní zdráv po přeléčení silnými antibiotiky. "

Bohužel, před lety se na tuto infekci, pokud se neobjevil flek, moc nepomýšlelo, pacient dlouhodobě trpěl, v mnoha případech byl práce neschopný, skončil v invalidním důchodu a jsou i výjimky, kdy nemocný zemřel. K přeléčení a vyléčení došlo třeba náhodou až po několika letech, když pacient bral nitrožilně a dlouhodobě antibiotika na nějakou vážnou infekci nebo náhodou na borelii pomyslel některý z dlouhé řady lékařů, jejichž rukama pacient za roky prošel. (Má vlastní zkušenost: 5 let trvalo, než napadlo jednoho osvíceného doktora z mnoha, udělat mi elisa test na protilátky v krvi. Byly tam... To byla úleva... A léčba mohla po letech utrpení začít. Pomohly mi imunoglobuliny a cefalosporinová antibiotika LENDACIN, aplikovaná po 14 dní do zadní části, no víte jaké...).


Domácí test na boreliózu aneb sláva moderní době

Dnes se naštěstí nemusíte spoléhat jen na lékaře a čekat až se rozhodne vám udělat test. Dnes si můžete svobodně rozhodnout o svém zdraví sami a otestovat sebe, svého psa i celou rodinu, s pomocí testu na borelie pro domácí použití, který je stejně jednoduchý, jako když si měříte teplotu nebo děláte těhotenský či diabetický test. Domácí testování zkrátka zvládne každý doma, na chalupě nebo na dovolené, a to pokaždé, když si klíště přinesete na sobě vy, děti nebo váš pes z procházky v parku, ze sběru hub v lese, z travnaté pláže u vody, z vlastní zahrady...

K dispozici máte dnes tyto druhy domácích testů na lymskou boreliózu:

 • MIRATES test je určen pro sebetestování k prokázání protilátek proti bakteriím borelia ve vaší krvi.
 • BEAPHAR test a Veroval® test, kterým lze jednoduše testovat klíšťata, která odstraníte z kůže lidské i zvířecí.
1. Borrelia Test MIRATES - Sada na testování krveTento domácí test je spolehlivou pomůckou pro zjištění Lymské boreliózy z kapičky krve, který je rovněž používán laboratořemi i praktickými lékaři.

Pokud jste měli na sobě klíště, pak je tento test nutností. Klíště však můžete přehlédnout a proto není na škodu, si test občas udělat doma jen tak, pro kontrolu. Doporučuji vám, nepodceňujte tuto ošklivou infekci!

Jak testovat
Test se provádí pomocí krevního vzorku získaného píchnutím do prstu (není to nic nepříjemného). Kapka krve se spolu s kapkou reakčního činidla přidá do testovací kazety. Po 10 minutách můžete odečíst výsledek testu.Obsah sady:

 • 1 balíček IMP Lyme Test s kazetou a pipetou,
 • 1 lahvička s činidlem,
 • 1 sterilní lanceta,
 • 1 leukoplast,
 • 1 návod.


Kde koupit?

K dostání ve velice málo obchodech a lékárnách, já test kupuji v online přírodní lékárně ProZdraví.cz nebo na portálu Vivantis.cz


Doporučení:

Test provádějte nejdříve za 6 týdnů od přisátí klíštěte, neboť až po této době se v těle vytvoří protilátky proti boreliím. Při dřívějším testování bude test s největší pravděpodobností negativní!2. Veroval® domácí test na Borélie z klíštěteZdravotní test k domácímu použití Veroval® od výrobce HARTMANN - RICO a.s., rychle a spolehlivě otestuje klíště, zda je nositelem a tím pádem i přenašečem nebezpečných borelií.

Test se provádí přímo z rozdrceného klíštěte a výsledek je k dispozici do deseti minut. Přesnost výsledku, zda je klíště infikované lymskou boreliózou či nikoliv, je více než 95 %.


Obsah sady:

 • návod
 • zkumavka
 • speciální roztok
 • dřívko
 • pipeta
 • tester


Video návod jak postupovat v testování klíštěte


Kde koupit?

K dostání v  eshopu vmd-drogerie.cz3. Borrelia Test Beaphar - Sada na testování klíšťat


Určeno pro: zvířata i lidi
Testovací sada pro detekci bakterií Borrelia v klíštěti, je výborný pomocník, s kterým testujete z kůže odstraněné klíště, nikoli krev člověka či zvířete. Borrelia test vám jednoduše prozradí, zda je klíště nakažené bakterií Borrelia či nikoliv, a na základě výsledku můžete být buď klidní nebo naopak vyhledat svého lékaře či psího veterináře.

Jak testovat
Živé nebo max. 24 hodin mrtvé klíště, vložte do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky ho rozmačkejte. Výslednou směs naneste pipetou na tester a čekejte na výsledek, zda se objeví jeden nebo dva proužky (je to podobné jako u těhotenského testu). Během 10 minut znáte výsledek, zda bylo klíště nakažené. Pokud nemáte při ruce test a klíště je živé, můžete ho vložit do uzavřené nádoby s kouskem vlhké buničiny, vaty či hadříku. Takto vydrží žít 4-5 dnů. Méně obvyklou metodou je zmražení klíštěte, ovšem 100% spolehlivý výsledek vám zaručí okamžitý test po vytažení klíštěte, proto mějte raději testovací sadu vždy připravenou k použití ve vaší domácí lékárničce.


Pohlédněte na video, jak používat test BeapharObsah sady:

 • zkumavka se speciálním roztokem
 • bambusové dřívko
 • pipeta
 • tester


Kde koupit?

K dostání například v těchto mých oblíbených eshopech a lékárnách:
online lékárně Pilulka.cz nebo v eshopu s potřebami pro domácí mazlíčky SuperZoo.czJak bezpečně odstranit již přisáté klíště?

Variant jak na klíšťata je mnoho. Odstranit zakousnuté klíště můžete pinzetou, háčkem či kartou na klíšťata, olejovat a točit či vyklat klíštětem na obě strany až se pustí nebo vyškubnout, pokud je klíště již velké. Následně je nutné ranku vydezinfikovat. Tyto způsoby likvidace přisátých klíšťat nejsou však zcela bezpečné neboť klíště může při manipulaci vypustit infikované sliny a obsah střev do organismu svého hostitele.

K nejbezpečnější metodě odstranění klíštěte použijte moderní gelový přípravek s názvem Klíšťák Ixoderm od výrobce VETRISOL, který v jednom kroku dezinfikuje pokožku a zároveň usmrcuje klíště. Stačí klíště zakápnout, nechat tekutinu zaschnout a po pár minutách jednoduše, šetrně a bezpečně kapku s klíštětem z pokožky lidské i zvířecí odstranit pinzetou nebo setřít rukou. Klíšťák vám rovněž ušetří mnoho práce v případě, že vaše dítě nebo pes nechtějí držet u běžného vytahování klíštěte.

Tento super přípravek byl před uvedením na trh testován Parazitologickým ústavem Akademie věd České Republiky. Při všech pokusech byly účinky Klíšťáku jednoznačně potvrzeny.


Kde koupit?
Klíšťák Ixoderm koupíte v online drogerii AGEO.cz nebo přírodní lékárně ProZdraví.cz


Pohlédněte na video, jak odstranit klíště s KlíšťákemZávěrem
Moje rada zní: Vzhledem k tomu, že na rozdíl od USA, kde mají očkování proti Lymské borelióze dostupné již od roku 1999 a u nás stále není pro lidi k dispozici (pro psy ano), musíme být velice opatrní a mít se před klíšťaty na pozoru. Chraňte se na procházkách správnou obuví a oděvem a používejte pro sebe, děti i psa (pokud není očkovaný), prevenci v podobě repelentních přípravků a antiparazitik 100% přírodních nebo z řady nové generace (pro lidi sprej a gel,  pro psy obojek, spot-on, antiparazitická pipeta proti klíšťatům...).  Pokud dáváte přednost přírodní kosmetice, pak se v tomto článku můžete inspirovat návody na rychlou a levnou výrobu přírodního repelentu proti klíšťatům.

Velkým hitem mezi repelenty pro psy se stal zdravotně nezávadný Ultrazvukový repelent TickLess Pet, který je certifikovaný CE a TÜV, netoxický a nevylučuje žádné chemikálie ani zápach. Je tudíž pro pejska a každého, kdo je se psem v kontaktu (děti i celá rodina), zcela bezpečný na rozdíl od chemických repelentů. K dostání též verze pro lidi a děti pod názvem TickLess Baby a TickLess Human, viz odkaz výše.

Užívejte též vitamíny B-komplex (dávejte ho i psovi). Z této řady vitamínů B nejvíce odpuzuje klíšťata, komáry a jiný dotěrný hmyz  - Thiamin, který hmyzu nevoní a v kombinaci s ostatními B vitamíny a repelentem, jde o 100% účinnou ochranu.

Pokud zjistíte z testu, že máte vy, pes nebo někdo z rodiny boreliózu, jdete okamžité k lékaři. Váhá-li lékař s léčbou nebo dalšími testy na zjištění borelií a protilátek v krvi, nenechte se odbýt. Trvejte tvrdě na svém. Jde o VAŠE ZDRAVÍ, které máte jen jedno!

Jako perličku na závěr přikládám fotku psa, který strčil hlavu do hnízda klíšťat. Chudák jich má plné ucho a hlavu. Je to ošklivý pohled, ale i to se stává... Rozhodně se pejsek neobejde bez následků, což je velice smutné.

Autorka článku:
Chovatelka psů, managerka a administrátorka webu
Dovolená se psem
Iveta Hájková

Autor fotografie Erythema migrans | Erytematózní vyrážka: Jongarrison|licence dle CC BY-SA 2.5
Autor fotografie pes plný klíšťat: rjuniorlive

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejžádanější rekrační ubytování se psem i bezDovolená na chatě, statku nebo chalupě v České republice
Relaxační, lázeňský nebo wellness pobyt v České republice
Nejlepší slevy na rekreační ubytování a luxusní pobyty v ČR i zahraničí.
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku


HLEDÁTE KVALITNÍ KRMIVO?
Našli jsme ho ZDE!!!


VYCHYTÁVKY na doma i na cesty:

Měl Váš pes nebo Vy klíště? Bojíte se boreliózy? Použijte domácí test na borelie!

  Kam se jít se psem vykoupat v Praze a okolí?

  Čistící válečky Schticky
dokonale odstraní chlupy z čehokoliv

  Vyčesávač srsti FURminátor
nejlepší vyčesávač pro psy a kočky

   Psí WC do bytu i na dovolenou
kvalitní toaleta pro psy i štěňata

   Domácí psí pamlsky
recepty na úžasné pečené pamlsky pro psy

jednoduše přírodní cestou. Byt provoní a s pachem zatočí likvidátor zápachu ALPUžitečné informace na cestu:


--- Komerční sdělení ---
Návrat na obsah